Anonimno iz inboxa: “zovem se mama”
Molim vas, možete li mi reći da li je masiranje rakijom potpuno bezbedno, u pitanju je malo dvogodišnje dete, moja majka insistira da detetu obaramo temperaturu na taj način i da ne dajemo lekove”
Povišena telesna temperatura kod dece roditeljima neizostavno unosi strah, pogotovo ukoliko je u pitanju malo dete, u godinama u kojima se često sreću konvulzije izazvane temperaturom. Postavlja se pitanje kako oboriti temperaturu brzo, potpuno, i barem u trajanju od 5,6 sati. Lekovi koji se daju deci u visokoj temperaturi jesu Paracetamol i Ibubrofen, u vidu sirupa, tableta ili supozitorija. Dešava se, medjutim, da i nakon pune doze leka temperatura ubrzo raste, ili ne pada u potpunosti, te roditelji lekove kombinuju sa prirodnim metodama obaranja temperature.
Narodne metode za skidanje temperature
Metode koje se od davnina u našem narodu koriste jesu masaže alkoholom, sirćetom, belancem, stavljanje raznoraznih obloga na grudi, čelo, i pre svega u čarapice. Zapravo, deluje da stara narodna lekarija kazuje da svaka metoda obaranja temperature kreće od dečijih nogu i čarapica. Čarapice se pune rendanim krompirom, u njih se stavljaju listovi kupusa, umaču se u umućeno belance ili razblaženo sirće, a kao najrasprostranjenija metoda-natope se komovom rakijom, a zatim se dete uvije u što više ćebadi, ne bi li se dobro preznojilo.
Bilo koja od ovih metoda se svakako ne bi prenosila sa kolena na koleno da se nije pokazala iole delotvornom, ali treba uzeti u obzir da se u decenijama koje su iza nas retko ko pozabavio time da li je neka od ovih metoda možda delimično i štetna za dete.
Kada govorimo o alkoholu, pa i sirćetu, moramo razmotriti način na koji oni svoje dejstvo ispoljavaju. Osnovni način delovanja alkohola jeste delovanje na krvne sudove. Alkoholna frikcija tj masaža zaista obara tempraturu relativno brzo, no temperatura se nakon toga vraća u većem zamahu, uz sasvim sigurnu apsorpciju alkohola preko kože koja, makar bila minimalna, ipak šteti. Uz to, dete udiše alkoholna isparenja, a zabeležene su i lokalne iritacije kože upotrebom ovakvih obloga. Frikcija tj rashladjivanje jeste korisna prirodna metoda obaranja temperature, ali umesto alkohola ili sirćeta koristite vodu, stavljajte detetu obloge, tuširajte ga ili brčkajte u kadici sa mlakom vodom i imaćete isti učinak, bez moguće štetnosti.
Ostale metode punjenja čarapica raznoraznim povrćem ili belancetom imaju svoju razumnu logiku, naročito ukoliko govorimo o kupusu, jer obloge od kupusa su starije i od naših najstarijih živih rodjaka. Krompir medjutim, kao druga najpopularnija metoda obaranja temperature, ima svojih mana, koje nikako ne smemo zaboraviti. Krompir u termički neobradjenom obliku sadrži Solanin, alkaloidnu supstancu zbog koje je opšte poznato da će pozliti svakom ko sirov krompir jede. Solanin u dodiru sa kožom može izazvati alergijske i još gore neželjene reakcije.
Treba napomenuti da postoji zabluda da se dete sa oblogama na nogama treba utopliti radi preznojavanja, što je potpuno pogrešno, i što može biti i opasno, dete u temperaturi treba raskomotiti, kako bi telo oslobodilo višak toplote.
Dakle, raskomotite dete, tuširajte ga mlakom vodom, dajte antipiretik, pojite dete intenzivno kako ne bi dehidriralo, pratite savete svog pedijatra, i bez panike, do brzog ozdravljenja.
dr Ana Lazarević, specijalista pedijatar