Piše: dr Ana Lazarević, specijalista pedijatrije
Varičela, u narodu poznata kao ovčije boginje je visoko zarazno virusno oboljenje izazvano Herpes zoster virusom, koje se tipično javlja u dečijim kolektivima tokom zimskih meseci, mada nije neobično da se u vidu manjih epidemija javi i leti.
U našem narodu postoji uverenje da manja deca lakše prebrode ovu bolest, pa roditelji često namerno izlažu decu kontaktu sa obolelima, ne bi li prebolela što ranije i stekla “bolji” imunitet.
Kakav je tok ove bolesti i koje su to istine i zablude vezane za nju?
Period inkubacije, odnosno period od kontakta sa zaraznom osobom do pojave prvih simptoma traje oko 10-14 dana, najviše do tri nedelje. Ovčije boginje prolaze kroz nekoliko stadijuma, počinju poput klasične virusne infekcije, sa slinavljenjem i povišenom temperaturom (koja ne mora nužno biti prisutna), a može se sresti i uvećanje limfnih žlezdi.
Nakon ovog sledi osipni stadijum, kada se ospa javlja u naletima, često praćena povećanjem telesne temperature. Ospa najpre liči na bubuljicu (makula), zatim dobija središnji mehurić ispunjem tečnošću (vezikula), i na kraju puca i zasušuje se (krusta). Kako se javlja u naletima na celom telu, kod deteta se u istom trenu može videti ospa u svim stadijumima. Tipično je da se javlja na kosmatom delu glave, ali i na sluzokožama (usta, kapak, genitalna regija). Ospa je praćena svrabom različitog intenziteta. Dete je nervozno, slabije jede, a defekti na sluzokoži usta nakon pucanja vezikula znaju biti bolni. Ospa se može stišavati i javljati u novom naletu, sa intervalima od 2,3 dana, a novi nalet ospe je mahom praćen skokom temperature.
Nakon osipnog stadijuma sledi stadijum rekonvalescencije, kada se simptomi stišavaju, kruste zasušuju, a na njihovom mestu se vidi bleđa koža koja se ponekad peruta.
Kako se leči varičela?
Varičela je bolest koja se leči primenom lekova za obaranje temperature i kremama/penama koje se nanose lokalno sa ciljem ublažavanja svraba.
Poseban naglasak tokom varičele jeste na održavanju higijene. Ranijih decenija postojalo je u narodu uvreženo uverenje da se dete tokom osipnog stadijuma ne kupa, što je apsolutno pogrešno i čak opasno. U toku pucanja vezikula, koža je oštećena i podložna ulasku mikroorganizama koji mogu izazvati dodatnu kožnu infekciju. Dete sa varičelom je potrebno kupati svakodnevno, i brisati ga blagim tapkanjem kože mekim peškirom. Ukoliko je svrab naročito intenzivan, savetuje se kupanje blagim rastvorom hipermangana, koji deluje i umirujuće i dezinfekciono.
Kod intenzivnog svraba može se dati i antihistaminik (lek protiv alergije), a kod naročito komplikovanih slučajeva u terapiju se uključuje i antivirusni lek.
Mada varičela važi za dečiju osipnu groznicu nekomplikovanog toka, itekako se može komplikovati. Pedijatri kao primere iz prakse navode slučajeve upale pluća, mozga ili moždanih ovojnica, bakterijsku infekciju kože, ja sama sam nedavno imala pacijentkinju sa priraslicama na unutrašnjim usminama uzrokovanim intenzivnom ospom sluzokože genitalne regije, koje se sada moraju hirurški ukloniti.
Pored svega navedenog, dete je narušenog, oslabljenog imuniteta mesecima nakon preležane infekcije, a virus ostaje doživitno u nervnim završecima, sa mogućnošću da se nekada aktivira i izazove oboljenje nazvano Herprs zoster.
Na sreću, komplikacije izazvane varičelom se ne sreću cesto, i u najvećem broju slučajeva bolest prolazi bez ikakvih posledica.
Vakcina protiv varičele u našoj zemlji nije obuhvaćena kalendarom obavezne imunizacije, ali se proizvoljno dete može vakcinisati.